Read Muzgu by Stephenie Meyer Free Online


Ebook Muzgu by Stephenie Meyer read! Book Title: Muzgu
The author of the book: Stephenie Meyer
Edition: Morava
Date of issue: 2009
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 949 KB
City - Country: No data
Loaded: 2956 times
Reader ratings: 3.3

Read full description of the books:Ashtu si na ka mësuar edhe Shekspiri, dashuria lartësohet dhe përvëlon shpirtin kur has në pengesa. Te Muzgu, libri me fantazi të jashtëzakonshme i Stephenie Meyer, lexuesit zbulojnë një çift të dashuruarish me kokën mbi re. Bela adhuron Eduardin e pashëm dhe ai ia kthen dashurinë. Por Eduardi po kalon një periudhë të vështirë pasi duhet të përballojë etjen dhe epshin që ndjen për gjakun e Belës; ai është vampir. Në çdo moment intensiteti i pasionit të tyre mund ta shtyjë për ta vrarë të dashurën e zemrës, por gjithsesi ai e sfidon rrezikun. Bela parapëlqen të vdesë se sa të qëndrojë larg tij, duke rrezikuar kështu vetë jetën e saj. Romani flakëron nga kjo tërheqje dashurore e rrezikshme dhe e frikshme. Romanca përndizet nga përpjekjet e të rinjve për ta mbajtur të fshehtë identitetin e Eduardit nga familja e Belës dhe nga pjesa tjetër e shkollës. Meyeri shënon një kthesë të re në temën e dashurisë: gjuetari dashuron prenë, njeriu dashuron vampirin. Ky pohim përjashton çdo pretendim që lexuesit mund të ngrenë në lidhje me romancat e adoleshentëve të ditëve tona, pasi çdo puthje, prekje apo fjalë mund të marrë një kuptim krejtësisht të ri, sepse një gabim i vogël mund të rrezikojë jetën. Për këtë arsye Bela dhe Eduardi janë në luftë të vazhdueshme, për ta bërë marrëdhënien e tyre të funksionojë, për ti mbijetuar çdo lloj tundimi dhe çdo lloj kërcënimi që mund tu kanoset. Faktori rrezik arrin majat dhe shfaqet si një ngacmim i brendshëm i dashurisë dhe e vendos çiftin në një garë të llahtarshme për të qëndruar gjallë (sepse edhe Eduardi nëse do e humbiste Belën do ishte sikur të kishte vdekur). Meyer ia ka dalë mbanë për bukuri, që ta bëjë këtë skenar të besueshëm dhe njerëzor. Romani fillon me një parashtrim të zakonshëm: një nxënëse e re vjen në shkollë kjo gjë të bën të mendosh do të jetë thjesht një tjetër roman për të rinj. Bela ka ardhur në qytetin e vogël e të zymtë, Forks, në gadishullin Olimpik për të jetuar me të atin. Në shkollë, ajo habitet me një grup prej pesë adoleshentësh, jashtëzakonisht të bukur, që ulen së bashku në mensë, por që asnjëherë nuk hanë. Do kalojë ca kohë dhe pastaj ajo do bjerë në dashuri me Eduardin, prej të cilit do mësojë të fshehtën e tyre. Ata janë të gjithë vampirë, pjesëtarë të një familjeje, të kryesuar nga shenjtori Çarlisll, i cili i ka frymëzuar të heqin dorë nga gjuetia e njerëzve. Për hir të Eduardit ata e mirëpresin Belën, por kur një grup vampirësh endacakë fiksohet pas saj, familja tërhiqet dëshpërimisht në ndjekje të tyre për të mbrojtur vajzën e brishtë që gjendet mes tyre. Saktësia dhe delikatesa e mënyrës së të shkruarit të Meyer e vendos këtë roman të mrekullueshëm përtej kufizimeve të romanit horror, duke merituar kështu një vend nderi në letërsinë për të rinj. Një libër pas të cilit do dashuroheni! Një libër që edhe të rriturit i kthen në periudhën e adoleshencës, duke i bërë të besojnë se do përjetojnë sërish dashuri marramendëse dhe do duan që koha të ndalet në ato çaste. Kur të mbaroni së lexuari librin e parë do ju lindë dëshira të përpini pjesën tjetër të serisë. Libri i autores Stephenie Meyer është përkthyer nga Artan Miraka dhe vjen pranë lexuesit shqiptar si botim i Shtëpisë Botuese MORAVA.


Download Muzgu PDF Muzgu PDF
Download Muzgu ERUB Muzgu PDF
Download Muzgu DOC Muzgu PDF
Download Muzgu TXT Muzgu PDFRead information about the author

Ebook Muzgu read Online! I was born in Connecticut in 1973, during a brief blip in my family's otherwise western U.S. existence. We were settled in Phoenix by the time I was four, and I think of myself as a native. The unusual spelling of my name was a gift from my father, Stephen (+ ie = me). Though I have had my name spelled wrong on pretty much everything my entire life long, I must admit that it makes it easier to Google myself now.

I filled the "Jan Brady" spot in my family--the second of three girls; however, unlike the Bradys, none of my three brothers are steps, and all of them are younger than all the girls. I went to high school in Scottsdale, Arizona, the kind of place where every fall a few girls would come back to school with new noses and there were Porsches in the student lot. (For the record, I have my original nose and never had a car until I was in my twenties.) I was awarded a National Merit Scholarship, and I used it to pay my way to Brigham Young University, in Provo, Utah. I majored in English but concentrated on literature rather than creative writing, mostly because I didn't consider reading books "work." (As long as I was going to be doing something anyway, I might as well get course credit for it, right?)

I met my husband, Pancho (his real name is Christiaan), when I was four, but we were never anywhere close to being childhood sweethearts; in fact, though we saw each other at least weekly through church activities, I can't recall a single instance when we so much as greeted each other with a friendly wave, let alone exchanged actual words. This may have been for the best, because when we did eventually get around to exchanging words, sixteen years after our first meeting, it only took nine months from the first "hello" to the wedding; of course, we were able to skip over a lot of the getting-to-know you parts. (Many of our conversations would go something like this: "This one time, when I was ten, I broke my hand at a party when--" "Yeah. I know what happened. I was there, remember?") We've been married for ten-and-a-half years now and have three beautiful, brilliant, wonderful boys who often remind me of chimpanzees on crack. I can't write without music, and my biggest muse is, ironically enough, the band Muse. My other favorite sources of inspiration are Linkin Park, My Chemical Romance, Coldplay, The All American Rejects, Travis, The Strokes, Brand New, U2, Kasabian, Jimmy Eat World, and Weezer, to mention a few.


Reviews of the Muzgu


DEXTER

The most favorite book of all books

TOMMY

This book is holding in tensions until the end!

SOPHIE

All right, quick download.

SONNY

Perfect Design and content!

HANNAH

Why are you asking for a phone number?
Add a comment
Download EBOOK Muzgu by Stephenie Meyer Online free

PDF: muzgu.pdf Muzgu PDF
ERUB: muzgu.epub Muzgu ERUB
DOC: muzgu.doc Muzgu DOC
TXT: muzgu.txt Muzgu TXT