Read Niewidzialne miasto by Marek Krajewski Free Online


Ebook Niewidzialne miasto by Marek Krajewski read! Book Title: Niewidzialne miasto
The author of the book: Marek Krajewski
Edition: Fundacja Bęc Zmiana
Date of issue: January 31st 2013
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 9.97 MB
City - Country: No data
Loaded: 2055 times
Reader ratings: 7.3

Read full description of the books:Niewidzialne miasto, to wynik kilkuletnich badań prowadzonych przez socjologów, antropologów i kulturoznawców nad fenomenem „codziennego urbanizmu”. Autorki i autorów książki interesowało przede wszystkim to, w jaki sposób mieszkańcy dużych polskich miast ingerują w ich przestrzeń, jakie są skutki tych działań, w jakich relacjach pozostają one wobec działań władz, deweloperów i inwestorów.

Puntem wyjścia do badań była analiza materiału wizualnego zgromadzonego w internetowej bazie (www.niewdzialnemiasto.pl), zawierającej dziś ponad 7 tysięcy fotografii. Przedstawiają one ścieżki wydeptywane przez mieszkańców, by skrócić sobie drogę, nielegalne reklamy i ręcznie tworzone szyldy sklepów oraz zakładów usługowych, przyblokowe ogródki i fantazyjnie przyozdobione balkony, stuningowane domowym sposobem samochody, wynalazki mające ułatwić codzienne życie, ale też systemy alarmowe, zasieki i mury budowane, by bronić prywatności. Każda z tych fotografii dowodzi, że miasto to nie abstrakcyjna struktura, którą można dowolnie zmieniać, ale raczej miejsce życia ludzi, przestrzeń pełna konfliktów i sprzeczności, konstruowana przez codzienne, banalne działania mieszkańców. Przestrzeń, w której badacze odnajdują fascynujące i dotąd słabo rozpoznane fenomeny, takie, jak: kultura oboczna; ciche sojusze łączące mieszkańców i władze miejskie; syndrom wiecznej teraźniejszości, w której uwięzionych jest wielu mieszkańców; normalne oryginalności, określające, jak w dużym mieście prowadzić gry o wyróżnienie czy półprofesjonalna kultura ekspercka pozwalająca na rozwiązywanie codziennych dylematów bez pomocy specjalistów. Książka pokazuje również, że miasto należy nie tylko do dorosłych- ale też do dzieci, że jest ono nie tylko miejscem życia ludzi, ale też zwierząt; to, jak ważną rolę odgrywa w nim zieleń, nieformalne miejsca spotkań i biesiad oraz to, w jaki sposób mieszkańcy manifestują w nim swoją religijność oraz poglądy polityczne. Autorkom i autorom publikacji udało się również odtworzyć preferowane przez mieszkańców dużych polskich miast koncepcje prywatności, wzory relacji sąsiedzkich i upodobania estetyczne, a także zrekonstruować, jak postrzegają miasto, ci, którzy sprawują w nim władzę. To wszystko sprawia, iż Niewidzialne miasto jest książką, która nie tylko pokazuje miasto z nowej perspektywy, ale też dokumentuje, jak i czym żyją dziś miasta w Polsce.


Download Niewidzialne miasto PDF Niewidzialne miasto PDF
Download Niewidzialne miasto ERUB Niewidzialne miasto PDF
Download Niewidzialne miasto DOC Niewidzialne miasto PDF
Download Niewidzialne miasto TXT Niewidzialne miasto PDFRead information about the author

Ebook Niewidzialne miasto read Online! Polish classical philologist, specialist in Latin linguistics, former academic teacher of University of Wrocław. Author of very popular series about Eberhard Mock and interwar Wrocław. In 2005 he got Polityka's Passport and Big Calbier Award for best crime story of 2003


Reviews of the Niewidzialne miasto


CALEB

Time flew unnoticed.

THEODORE

The beginning is exciting, but at the end of the book is just a very template.

MOLLIE

The book liked more than the previous

DYLAN

Not impressed

MARYAM

Why do you ask me to write a phone?
Add a comment
Download EBOOK Niewidzialne miasto by Marek Krajewski Online free

PDF: niewidzialne-miasto.pdf Niewidzialne miasto PDF
ERUB: niewidzialne-miasto.epub Niewidzialne miasto ERUB
DOC: niewidzialne-miasto.doc Niewidzialne miasto DOC
TXT: niewidzialne-miasto.txt Niewidzialne miasto TXT